Czy trzeba wyrzucać zaschnięty tusz do drukarki?
Tusz do drukarki powinien gwarantować bezproblemowe drukowanie do momentu, aż płyn w pojemniku się skończy. Niestety nie zawsze tak jest. Zdarza się, ze tusze do drukarek zasychają. Drukarka lub komputer wskazuje, że w pojemniku jest jeszcze wiele płynu, nie wypływa on jednak na kartkę, więc nie da się nic drukować. Czy takie zaschnięte tusze do drukarek nadają się tylko do wyrzucenia? Zdarza się, że tak, jednak bardzo często zaschnięte tusze udaje się udrożnić. Nie ma znaczenia czy jest to tusz zamienniki czy oryginał, zawsze warto próbować. Tanie drukowanie to między innymi umiejętność pokonywania takich problemów jak zaschnięty pojemnik z tuszem.
Tusz do drukarki nigdy nie zasycha w całości
Warto wiedzieć, że pojemnik z tuszem nigdy nie zasycha w całości. Na stronie www.codzienne.pl możemy znaleźć znacznie więcej informacji o drukarkach i tuszach – w środkowej części pojemnika wciąż jest płynny tusz, a zasycha tylko ten w mikrokanalikach głowicy drukującej, która styka się z papierem podczas drukowania. Bardzo często głowicę pojemnika na tusz udaje się udrożnić, uruchamiając w drukarce opcję czyszczenia głowic. Nie zawsze jednak udrożnienie głowic jest takie proste. Jeśli czyszczenie głowic w drukarce nie pomogło, trzeba – na przykład w sklepie komputerowym – kupić płyn do udrażniania głowic. Nie kosztuje on dużo. Udrażnia on nawet bardzo zaschnięte głowice.
Co ważne, nie należy głowic pocierać – na przykład – szmatką zamoczoną wcześniej w takim płynie. Może to spowodować zarysowania na głowicy i co za tym idzie zniszczenie pojemnika z tuszem. Udrażnianie wykonuje się inaczej. Odrobinę płynu wlewa się na dno jakiegoś pojemnika, choćby na płaską część starej nakrętki do słoika. W ten płyn wstawia się pojemnik na tusz, rzecz jasna głowicą do dołu i pozostawia na całą noc. Tak udrożniony pojemnik z tuszem można bardzo delikatnie osuszyć i zamontować do drukarki. Drukowanie znowu powinno być możliwe.
Co zrobić by tusze do drukarek nie zasychały?
Aby zminimalizować ryzyko zaschnięcia tuszu, warto stosować się do kilku zasad. Nowe tusze powinny być przechowywane w fabrycznym i zamkniętym opakowaniu, w miejscu, w którym jest w miarę chłodno. Rozpakować je można dopiero przed zamontowaniem do drukarki. Sama drukarka też nie powinna stać w miejscu, w którym jest bardzo ciepło, choćby przy grzejniku, lub przy oknie, przez które padają silne promienie słoneczne.
Tusze już założone do drukarki najczęściej zasychają, jeśli drukuje się bardzo niewiele. Dobrze więc od czasu do czasu wydrukować cokolwiek. Nawet jedną stronę dokumentu, aby tusz w głowicach nie zasechł. Oczywiście nie powinien to być wydruk czarno biały, ale kolorowy. Dzięki takiemu drukowaniu nie dopuszczamy do zastoju tuszu w głowicy drukującej pojemnika i jego szybkiego zasychania.